top of page
יונתן ברג

יונתן ברג

סופר ומשורר

פרופ' אריאל הירשפלד

פרופ' אריאל הירשפלד

החוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית

ד"ר דנה אולמרט

ד"ר דנה אולמרט

החוג לספרות, אוניברסיטת ת"א

פרופ' מירב רוט

פרופ' מירב רוט

פסיכולוגית קלינית ופסיכואנליטיקאית מנחה. ראש התכנית לפסיכותרפיה באונ' תל אביב

פרופ' גד קינר קיסינגר

פרופ' גד קינר קיסינגר

שחקן, מתרגם וחוקר תאטרון
השתתף בהפקה הראשונה של " את ואני והמלחמה הבאה"

המרצים שלנו

<

>

חנוך לוין

חנוך לוין

שבנו להביט במראה שהציב בפנינו

3 חודשי צפיה

5 מרצים מעולים

6 נקודות מבט

על הסמינר

" אני פותחת את ישיבת הממשלה השבועית. הנני להזכירכם שאני ראש הממשלה. ותחילה אשא נאום אל שכנינו הערבים. [נואמת] רבותי, ניסיתי וניסיתי ואני לא יכולה למצוא בעצמי שום פגם. 71 שנה אני בודקת את עצמי ואני מגלה בי צדק כזה שאלוהים ישמור. וכל יום זה מפתיע אותי מחדש. צודקת, צודקת, צודקת, ושוב צודקת. אני אומרת לעצמי: "אל תצדקי יום אחד, הרי בן-אדם זה רק בן-אדם, מותר לו לטעות פעם, זה  טבעי, זה נורמאלי". אבל לא! אני קמה בבוקר ו-הופס! - אני שוב צודקת " 


לוין, מלכת אמבטיה.


מה חנוך לוין היה כותב היום?

איזו מראה היה מציב בפנינו, הצודקים הנצחיים מימין ומשמאל אל מול המציאות הלוינית בה אנחנו חיים.

חזרנו אל כישרונו הנדיר והגאוני של חנוך לוין לראות אותנו במערומינו.

סמינר עומק הבנוי משש הרצאות הפתוחות למשתתפי הסמינר בלבד,
הרצאות הסמינר זמינות לצפייה בזמן שאתם בוחרים ונוח לכם במשך שלושה חודשים!

חנוך לוין

1

כמו שיש חוויה קפקאית, ניתן לומר שיש חוויה לוינית. לעולם של חנוך לוין יש ממדים משלו, מתחים משלו, יחס מהותי לישראליות ולמקומיות. לוין ניסח בעוצמה וחדות יוצאות דופן את מחירה של החברה המיליטריסטית שבה אנו חיים ופעם אחר פעם הסיר את מלבושי המשמעות המזויפים בהם אנו מתכסים. נצא למסע בשלל מחזותיו על מנת לחוש את עולמו.

שיעור ראשון - המשקפיים של לוין

פרופ' אריאל הירשפלד

2

פואטיקה ופוליטיקה ביצירת חנוך לוין.חנוך לוין היה אחד היוצרים הרדיקליים והפוליטיים ביותר שפעלו בישראל. מראשית דרכו כמחזאי, משורר וסאטיריקן, הוא הפגין עוינות גלויה כלפי ממסדים והיררכיות והתענג בכתיבתו על שחיטתן של פרות קדושות. דוגמה ל"פרה קדושה" כזו, שאדבר עליה בהרצאה היא היחס של הציבוריות הישראלית להורים שכולים ובמיוחד לאימהות שכולות שאיבדו את ילדן במלחמות ישראל. לוין לא היה היוצר היחיד שתיאר באור ביקורתי את ההון הסמלי שהשכול מביא איתו אבל הוא היה הראשון שכיוון את חיצי הביקורת שלו לא רק כלפי אבות שכולים אלא גם כלפי אימהות, שמעמדן בתוך 'היררכיית השכול הישראלי' מציבה אותן בראש הפרמידה.

שיעור שני - אין פרות קדושות

ד"ר דנה אולמרט

3

בהרצאה נתבונן באמצעים הרטוריים והפסיכולוגיים שבעזרתם חנוך לוין כורך סביב הצופה/קורא שלו את חבל התליין - מפרק את כל מנגנוני ההגנה שלנו, חותר תחת כל אשליה נינוחה, לועג לכל סידור פנימי וחוצה כל טאבו. נבין מה בכתיבתו פועל באופן מנוגד לפעולתה המסורתית של הספרות, כולל זו התיאטרונית. נראה מדוע המבט של האיש ששנא פסיכולוגיה (לפחות על פי השמועה) יכול להיחשב למבטו של פסיכואנליטיקאי דגול, ובמה כתיבתו המתריסה מועילה לנו מבחינה פסיכולוגית (וכפי שתיווכחו - היא מועילה גם מועילה).

שיעור שלישי - האלביתי ביצירת לוין

פרופ' מירב רוט

4

סוגיות מגדריות ביצירת חנוך לוין. יחסים בין גברים לנשים הם עניין מרכזי ביצירתו של חנוך לוין. בעולם הלויני כל הדמויות מתקיימות בתוך "שרשרת מזון" כוחנית. תחושת הערך העצמי שלהן נבנית מכך שיש מי שנמצאים מתחתיהן בהיררכיה ואילו ההשפלה שהיא חווית יסוד קיומית נגזרת מכך שיש מי שמצוי מעליהן בהיררכיה ודורך עליהן. האמפטיה של לוין נתונה בדרך כלל לקבוצות המוחלשות. בהקשר הלאומי ניכרת ההזדהות שלו עם הערבים הנרמסים תחת הגזענות היהודית, עם המזרחים המוצגים כנלעגים על ידי האשכנזים מלאי שביעות הרצון העצמית, עם הילדים המנוצלים על ידי ההורים וכדומה. אבל בהקשר המגדרי נדמה שההזדהות של לוין עם הדמויות הגבריות גוברת על העיקרון הזה. העולם הלויני מאוכלס בגברים משתוקקים הנשלטים על ידי יצרי המין שלהם.

שיעור רביעי - נשים גדולות וגברים קטנים

ד"ר דנה אולמרט

5

שיחה על המשורר חנוך לוין. לוין השתמש בכלים רבים בבואו לכתוב שירים, בהומור ואירוניה, בשירי ערש ובמבנה הפזמון, במודלים
רומנטיים ובאחרים שעיקרם פוליטי. במפגש נעבור דרך התחנות השונות הללו ונראה כיצד השתמש בהם
בשירתו.

שיעור חמישי - המשורר שבמחזאי

יונתן ברג

6

סקירה היסטורית על עבודתו של חנוך לוין.ההרצאה תתחלק לשתי חטיבות. החטיבה הראשונה תהווה מבוא מודגם למחזותיו של לוין, על בסיס הטיעון המרכזי שעולמם הבימתי, הלשוני והרעיוני של כשישים מחזותיו של לוין, של מערכוניו, של שירי הילדים ושירי הקץ שלו, הוא ספירה של יופי פיוטי נורא. בספירה זו עושה המחבר שימוש בהומור שחור ובגרוטסקה כאמצעי הלם חודרי שיריון של קהות, אטימות והגנה עצמית, על מנת לחשוף את האמת – המטויחת בדרך כלל, אודות המניעים האנוכיים המונחים ביסוד התנהגותנו הקיומית, הפוליטית והחברתית, כיצורים שהדימוי העצמי החיובי שלהן נבנה מאכזריות כלפי הזולת, מהשפלתו ומאומללותו, כשרק בשלבים מאוחרים בחייו וביצירתו לוין מגלה גם את החמלה והאהבה, המרככים הכרה קשה ונוקבת זו.
החטיבה השנייה בהרצאה תעסוק במאפיינים מייצגים של מערכונים ושירים שונים בקברט הסאטירי "את ואני והמלחמה הבאה", מן הסאטירות הבודדות בעולם שלא הייתה בעיקרה אנטי-מלחמתית, אלא אנטי פוסט-מלחמתית, כלומר: תקפה תופעות שהתפתחו בעקבות המלחמה, כגון הערצת הצבא, פולחן השכול, קידוש "נחלת אבותנו" לעומת הזלזול בקורבנות שתבע כיבושה, הדהומניזציה של הערבים, והשקר הישראלי המוסכם של "מלחמה צודקת", שכל צדקתה לא באה אלא על מנת להצדיק את המלחמה "הצודקת" הבאה. הניתוח יונגש מנקודת ראותו הייחודית של מי שהשתתף בשני גלגוליו הבימתיים של קברט זה ב-1968 וב-1995.

שיעור שישי - יופי נורא - עולמו של לוין

פרופ' גד קינר קיסינגר

מבנה הסמינר

רכשתם כבר מינוי באנזו? התחברו כאן

​המחיר לסמינר 240​ ₪

הסמינר בנוי משש הרצאות, אורך ההרצאות משתנה, בין 45-60 דקות כל הרצאה

הסמינר זמין לצפייה למשך שלושה חודשים בזמן שנוח ומתאים לכם.

חנוך לוין

240

למשך 12 חודשים

סה"כ 

240

סמינר אחד

בתוקף ל-3 חודשים מיום הרכישה

הכי פופולרי

מינוי היכרות

408

למשך 12 חודשים

סה"כ 

408

15% הנחה

480 ₪

2 סמינרים לבחירתכם

בתוקף לשנה מיום הרכישה

הכי פופולרי

מינוי שנתי זהב

65

לחודש

למשך 12 חודשים

סה"כ 

780

35% הנחה

1,200 ₪

5 סמינרים לבחירתכם

בתוקף לשנה מיום הרכישה

הטבות ייחודיות למנויים
בסיורי התרבות של אנזו בחו״ל

הכי פופולרי

מינוי שנתי פלטינה

110

לחודש

למשך 12 חודשים

סה"כ 

1,320

45% הנחה

2,400 ₪

10 סמינרים לבחירתכם

בתוקף לשנה מיום הרכישה

הטבות ייחודיות למנויים
בסיורי התרבות של אנזו בחו״ל

הכי פופולרי

מספרים על אנזו

"גאונתו של לוין רלוונטית גם לימים אלו ומעוררת חשיבה"

צפינו בהרצאות בעניין ובהנאה רבה! בחירת המרצים, איכות ההרצאות והעומק והעושר של החומר הנלמד היו מאד לטעמנו.
היה מעט קשה למצוא זמן ופניוּת לשמוע את ההרצאות דווקא בימים אלו, אבל באופן מעניין (ומעציב) הרלוונטיוּת של היצירות ותובנות המרצים השונים סביב יצירתו המגוונת של חנוך לוין היתה מורגשת ומטלטלת. כל מה שנאמר ביחס לתקופת המחאה, בעת שבה הוקלטו ההרצאות, הפך לאחר ה 7.10 למדויק וחד אף יותר. גאונוּתו של לוין והמבט הבהיר שלו אל עבר העתיד של המדינה הזו לא ממש מספק נחמה, אבל בהחלט עורר מחשבה ורגש. אז תודה רבה על כך, ועל בחירתכם המצוינת במרצים השונים.
נשמח בהמשך לשמוע סמינרים נוספים.
נעמה.

נעמה גלזר, חולון, 4.1.24

"מעניין ומרתק מאוד!"

מאוד נהנתי מהסמינר! במיוחד נהנתי מההרצאות של מירב רוט ומדנה אולמרט

בלה קורן, רמה"ש, 4.1.24
bottom of page